GEELY TÜRKİYE HAKKINDA

Türkiye’nin en köklü kuruluşlarının başında gelen Anadolu Grubu, otomotiv sektöründeki uzun yıllara dayanan deneyim ve profesyonel yaklaşımını Türkiye’ye yepyeni bir otomobil markası getirerek ileri bir seviyeye taşıdı. Çin’in en büyük özel sektör otomobil markası olan Geely, Türkiye’de Anadolu Grubu çatısı altında satışa sunulmaktadır.
Geely Holding Group ile distribütörlük anlaşması imzalayan Anadolu Grubu, Geely için Anadolu Araçlar Ticaret A.Ş. adında yeni bir şirket kurdu. Anadolu Araçlar, Otomotiv Grubu’nda Çelik Motor, Anadolu Isuzu ve Anadolu Motor'dan sonra kurulan 4. şirket oldu. Anadolu Araçlar, Türkiye'de Anadolu Grubu güvencesi altında Geely markasının tüm pazarlama, satış ve satış sonrası organizasyonundan sorumlu olarak faaliyet göstermektedir.

DÜNYADA GEELY


1986 yılında kurulan Geely Holding Group, 20 yılı aşkın süredir, otomobil, motorsiklet, otomobil motoru, şanzıman, otomobil elektronik ve elektrik aksamı, otomobil parçalarının üretimi ve eğitim konularında faaliyet göstermektedir.
1997 yılında tam anlamıyla otomobil sektörüne adım atan Geely Holding Group, çok hızlı bir gelişim sürecine girmiş ve Ar&Ge çalışmalarına kendi öz varlıklarından 1 milyar 300 milyon USD’den fazla ödenek ayırmıştır.

13.000’den fazla çalışana sahip olan Geely Group, 1997- 2002 yılları arasında 5 yıl boyunca ulusal girişimler arasında ilk 500 firma içinde yer almış olup, Çin’de üretim yapan en büyük özel sektör firmasıdır. Ayrıca Geely, Çin’deki otomobil endüstrisinde en hızlı gelişim ve büyüme gösteren marka ünvanına da sahiptir.

Hangzhou’da bulunan merkezi ile birlikte Linhai, Ningbo, Xiangtan, Cixi, Jinan, Lanzhou, Taizhou, Shangai ve yurtdışında Rusya, Ukrayna, Venezuela, Malezya ve Güney Afrika’da fabrikası bulunmaktadır. Bu fabrikalar, yıllık 300.000 otomobil, 400.000 motor ve 400.000 şanzıman üretim kapasitesine sahiptir. 2009 yılında Çin’de 300.000 adetten fazla satış gerçekleştiren Geely Holding Group’un, Çin’de yaklaşık 400 adet 4S mağazası, 500 servis merkezi bulunmaktadır. Sadece Çin pazarında değil, uluslararası pazarlama yönünden de hızlı ve güçlü ataklar yapan Geely, kurulduğu günden bugüne 55 farklı ülkeden 82’nin üzerinde distribütöre sahiptir.

Eğitime Destek

Geely Holding Group, Linhai’de bulunan Geely Otomobil Araştırma Enstitüsü’nü faaliyete geçirmek için 50.000.000 USD yatırımda bulunmuştur. Motor araştırmaları ve şanzıman araştımaları için Ningbo’da, elektrik ve elektronik araştırmalar için Luqiao’da enstitüler açmıştır.

Bu enstitülerde her yıl, 2-3 adet tamamen yeni otomobil modeli ve motor modelleri üretilmektedir. Şirket bugüne kadar, 417 adet farklı patent edinmiştir ki bunların 42 tanesi için yeni icat patenti alınmıştır.

Geely Grup, ulusal seviyede ‘’Teknik Girişim Merkezi’’ ve bölgesel seviyede “Yüksek Teknoloji Araştırma ve Geliştirme Merkezi” olarak kabul edilmektedir. Geely Holding Group, bu yatırımlarının yanısıra Beijing Geely Üniversitesi, Hainan Geely Sanya Fakültesi ve Linhai Zhejiang Geely Otomobil Teknisyeni Yüksek Okulu gibi yüksek kalitede öğrenim veren 40.000’den fazla öğrenciye eğitim veren okullar kurmuş ve bu faaliyetleri için yüz milyonlarca USD harcamıştır.

Uzun Dönemli Bakış Açısı...

Uluslararası bir firma olma yönünde stratejisini kuran Geely Holding Group, gelecek 5 yıl için tüm plan ve programlarını şimdiden yapmıştır.

2015 yılına kadar şirket;

40 model,
Benzin ve dizel seçenekleri bulunan 8 çeşit motor,
6 çeşit manuel şanzıman,
6 çeşit otomatik şanzıman,
3 çeşit elektronik şanzıman,
1 yakıt ve elektrik ile çalışan (yarı hibrid) güç projesi
1 yarış otomobili tanıtacaktır.

Geely Holding Group, otomobil sektörünün devleri arasına girmeyi kendine hedef olarak belirlemiştir ve bu hedef için durmaksızın çalışmalarına devam etmektedir. 2015 yılında, 2.000.000  milyon adet otomobil üretimi ve satışını hedefleyen marka, bu adetlerin üçte ikisini Çin pazarının dışına ihraç etmeyi öngörmekte olup, fabrika sayısını 15 adede yükseltmeyi planlamaktadır.

Geely, Volvo’yu satın aldı. Volvo’nun yeni sahibi Geely oldu.

Geçtiğimiz Ağustos ayında Geely, ABD'li otomotiv üreticisi Ford'tan Volvo Cars'ı 1,8 milyar USD’ye satın aldı.

Geely'nin yaklaşık iki yıl süren yoğun görüşmeleri neticesinde bu anlaşma, Çinli bir şirketin, en büyük “deniz aşırı otomotiv şirketi satın alması” olarak kayıtlara geçti.

"Bugün; Geely'nin tarihinde bir dönüm noktasını temsil ediyor" diyen

Geely Başkanı Li Shufu; Volvo Cars'ın, yönetim ekibi İsveç'te olmak üzere ayrı bir şirket olarak kalacağını ifade etti.